This post may contain affiliate links. For more information, see my disclosures here.


Shakology Is Too Expensive - Shakeology vs Real World Eating - Slender Suzie Independent Team Beachbody Coach

So, someone asked me earlier today about the cost of Shakeology.

One response I hear a lot, as do many other coaches, is that “Shakeology is too expensive”.

I am gonna be straight up honest with you, at first I thought it was too expensive myself. You see that monthly cost and think “oh no way!” but…. I am pretty OCD when it comes to my budget. I have spreadsheets out the wazoo to keep things on track and running smoothly.

Well I sat down for a minute because I wanted to see if Shakeology really was “too expensive” and guess what – its WAY CHEAPER than if you grab a quick lunch out somewhere at work every day (not to mention this is much healthier than what you probably grab at work!)

The reason you see that number and gasp – you don’t generally go out to a lunch place and order for a full 30 days at one time so you done SEE the cost. You mind only thinks of what you spend at that moment.

So, here is my comparison of some of the ‘healthy’ lunch options if you were to buy them for 30 days at a time like you buy your Shakeology:

✘ McDonalds – Premium Bacon Ranch Salad (without chicken) $5.39 per day = $161.70 per month

✘ Taco Bell – Fiesta Taco Salad with Chicken $5.49 per day = $164.70 per month

✘ Chick-Fil-A Asian or Cobb or Grilled Market Salad $7.19 per day = $215.70 per month

✘ Panera Bread – Power Kale Chicken Caesar Salad $6.59 for half and $9.29 for whole = $197.70 to $278.70 per month

✘ Subway – Most salads are $6.00 each = $180.00 per month

Anyway, I could go on and on but I think you see my point. Your brain needs to look at the whole 30 days of what else you buy to realize Shakeology is NOT as expensive as you think.

It is a mental thing.

But, as you can clearly see, when it comes right down to the real math Shakeology is LESS expensive than most anything else you buy and is much more nutrient dense too (but we will save how much better the nutrition is for the price for another post along with how it curbs my sweet tooth cravings among other things).

So I hope this clears that up for you the way it did for me when I saw the math on paper!

My name is Sue and I am a Certified Ketogenic Living Coach and the founder of Slender Suzie. I teach people how to quickly turn their bodies into fat burners instead of sugar burners.  I choose to be a Ketogenic Lifestyle Expert because I want to be the change and help others take back control of their health and happiness and Pursue Better!